Výběr sporttesteru 1



21.7.2019

 

Byl jsem dlouho majitelem telefonu iPhone 6s a z důvodu cenové politiky Apple jsem se rozhodl, že poprvé přejdu na Android (podotýkám, že Android znám od začátku také, ale používal jsem jej jen pro testování vývoje mobilních aplikací).

Zakoupil jsem Samsung Galaxy S10 – tedy top model Androidu. A protože rád sportuji a všichni okolo blázní s chytrými hodinkami, tak jsem zatoužil i po nich. Chvilku jsem o tom přemýšlel a došel jsem k rozhodnutí, že chci něco výhradně na sport a co nebudu trvale nosit (tedy po sportu to zahodím do šuplíku).

První kroky k tomu, jak si vybrat sporttester.

A šup na internetový obchod, a jdu koupit novinku od Samsungu (jak jinak, když jsem přešel na Samsung, že?) a to Galaxy Fit e … za 999 Kč. Hned ten den nainstaluji aplikaci Samsung Health. Ta mě donutila nainstalovat Galaxy Fit e, což je aplikace na spojení s nějakým tím nositelným (wearable) zařízením. Instalace bez problémů, párování bez problémů … a rychle alespoň na procházku. Tak jsem se s tím seznamoval a hned mi bylo jasné, že jsem si pořídil něco, co ani nechci. Už to odpoledne jsem zjistil, že aplikace ani neumí změřit řádně počet kroků (což před tím jen samotný stařičký iPhone docela slušně uměl) a tak jsem to chtěl druhý den vrátit.

Ale šel jsem je ještě vyzkoušet s kamarádem na squash, a tomu se podařilo, aby mě do těch hodinek trefil raketou. Ikdyž jsou hodinky poškrábané, jsou funkční. Já tím dostal signál, že vrácení hodinek není ta správná cesta.

Studoval jsem, co všechno by šlo k tomu „špičkovému“ telefonu připojit … a 3 týdny jsem přemýšlel, co vlastně chci. Dělám tyto spory: squash, badminton, cyklistika, procházky (delší), plavání v bazénu a plavání v otevřené vodě. Na cyklistiku a procházky mně stačí aplikace Sport Tracker (funguje jak na Androidu, tak i na iOS – tedy na iPhonu), kterou již 5 let používám a jsem s ní spokojený. Jenže s telefonem nechodím na kurt a ani neplavu. Plavání ve volné přírodě (či v moři) je o tom, aby hodinky měly GPS. Pro měření na kurtu je zase třeba nějaký ten krokoměr a také gyroskop pro rychlou změnu. Padla volba za 3.500 Kč za Samsung Gear Fit2 Pro.

Tyto hodinky jsem asi 14 dní používal, abych zjistil tyto praktické zkušenosti:

  • Plavání v bazénu (vedle mě kontrolně kamarád, který má Apple Watch, nevím zda 3 či 4 generaci) a plavu 1800 metrů. Gear Fit2 pro se tváří, že rozpozná styl a řekne mi, kolik jsem toho uplaval. Zapnu je v šatně a jdu do bazénu, pak plavu a vrátím se do šatny a zastavím měření. Zatím co Apple přesně ukazuje počet bazénů, tak tyto hodinky mi 5 bazénu (nastavena délka 25m) daly k dobru navíc. Jenže už spálené kalorie se diametrálně lišily mezi Watch a Gearem.
  • Jedu s hodinkami na kole, asi 31 km a paralelně si spouštím moji prověřenou aplikaci Sport Tracker. Už tady bylo zřejmé, že je tu další problém. Hodinky naměřily 27 km, oproti prověřené trase (tu jezdím každý týden).
  • Hodinky jsem si vzal několikrát na badminton. Hraji jak 4 hru (tomu říkám pro ulejváky), tak i 2 hru, kde jsem často více splavený, jak ze squashe. A hle … po několika měřeních zjišťuji, že hodinová hra, ať je jakkoliv intenzivní, má vždy stejné hodnoty spálených kalorií! Snažím se to překousnout, že by mohla být chyba u mne, a stejný experiment chci udělat i na squashi.
  • Stejný kamarád s Apple Watch hraje závodně squash a dává mi tedy dost co zabrat. Jdu s ním hrát, spocený komplet všude! A mně hodinky říkají, že jsem spálil zase jen 400 kalorií, kdežto kamarádovi to ukazuje 950 kalorií. Další týden opakujeme hru a výsledky jsou podobné.
  • Byl jsem hrát badminton a spustil jsem si záznam hry na hodinkách. Po skončení hry jsem zjistil, že jsem vystoupal 2 patra. Šel jsem pak do domu, kde jsem vystoupal 3 patra, ale hodinky ani jedno patro nezaznamenaly.

A protože jsem na Android nadával, tak mně došla se vším trpělivost a šel jsem hodinky reklamovat s tím, ať mi vrátí peníze. Pak jsem prodal i Galaxy S10 a koupil si nový iPhone Xs. K němu jsem dostal zapůjčený opravdový sport tester Polar Vantage V. A začal jej používat. Jenže ani s Polarem, za cenu okolo 13.000 Kč (neznám přesnou cenu, zatím jej nevlastním) jsou také potíže ☹.

A tak jdu zjišťovat, jak se to s těmi sport testery vlastně má. Zjišťuji, že jsou 3 slušné přístroje pro měření sportu, a to Polar Vantage V, Suunto 9 a Garmin 5. No a jak tušíte po přečtení tohoto článku, hodlám se pořádně obout do testování těchto 3 strojů.

Po měsíci mi přišla zamítnutá reklamace (Mall) s tím, že se žádná závada neprojevila. Snažím se zachovat klid a nehledat hned číslo na právníka. Jenže ve stejný den přišel i testovací přístroj Suunto 9. A protože se jedu koupat k moři (a také sportovat), tak se rozhoduji, že si vezmu i Samsunga a porovnám jej s těmi 3 přístroji.

Mezi tím vím, že Samsung je opravdu hračka, Polar skoro funguje (kromě vody). Jak to dopadne, na to si musíte počkat až do dalšího článku.